Akademik Bilginin Kılcal Damarlarına Erişmek


  • 2020-12-07
  • Akademik Arama

Bilim emekçisi akademisyenlerimizin, öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve bilime ilgi duyan entelektüel dostlarımızın akademik bilgiye ulaşmada karşılaştıkları problemlerin farkındayız. 

Modern dünyada internet üzerinde ne kadar bilgi olduğunu hesap bile edemiyoruz. Dijital dünyanın baş döndürücü derinliklerinde bize lazım olacak o kadar fazla akademik bilgi var ki.

Peki bunları nasıl arayıp bulacağız? Bize lazım olan akademik bilgileri nasıl ortaya çıkarıp tez, makale, kitap, bildiri, seminer veya ödevlerimizde kullanacağız? 

Biliyorsunuz ki, arama motorlarına bir şeyler yazınca bize lazım olmayan o kadar çok şey karşımıza geliyor ki. Hepimiz bunlardan muzdarip haldeyiz. 

"Keşke arama motorları bizim  tam olarak neyi aradığımızı bilebilselerdi" dediğinizi duyar gibiyiz. Evet! Arama motorları sizin tam olarak neyi aradığınızı kesin olarak bilebilirler. 

Peki acaba siz arama motorlarına ne aradığınızı tam olarak bildirebiliyor musunuz? Yani herhangi bir konuda araştırma yaparken doğru bir şekilde arama yapabiliyor musunuz? Burada önce iğneyi kendimize batıralım. Çünkü karşımızda süper bilgisayarlar var. Birçok konuda bizden daha bilgili ve hızlı oldukları kesin. O halde onlarla anlaşma ve iyi geçinme yoluna gidersek bizim için inanılmaz güzel işler yapabilirler. 

O halde bize lazım olan akademik bilgiye nokta atışı ulaşmak için neler yapabiliriz? Scholar'dan mı arama yapacağız? YÖK akademik arama platformundan mı arama yapacağız, Academia'dan mı arama yapacağız? Hepsinden ayrı ayrı mı arama yapacağız? İstediğimiz bilgiyi bulabilecek miyiz? Veya aslında bulamayıp bulduğumuzu mu sanacağız?

Biz bu platformlardan daha etkili bir web sitesi hazırladık. Yapacağımız iş o kadar basit ki. akademikarama.com web sitesine girelim. Hangi konuda araştırma yapmak istiyorsak birkaç kelimeyi kutucuklara yazalım. 

Önce sayfanın altındaki "Tamam" butonuna, sonra karşımıza gelecek olan "Ara" butonuna tıklayalım. Hepsi bu kadar. Yazmış olduğunuz kelimeler hangi makalelerin içerisinde kesin olarak geçiyor ise o makaleler karşınıza gelecek. Dikkat edelim, akademikarama.com sadece makale başlıklarında arama yapmıyor. Google tarafından indexlenen milyonlarca makalenin içerisinde "tam metin araması" yapıyor. Ve biz Google gibi bir devin alt yapısını kullanmakla sizleri eğitim alanında devlerin omuzlarında yükseltmeyi hedefliyoruz. Ayrıca buradan Google'a sonsuz teşekkür ediyoruz. 

YÖK akademik arama platformunda olduğu gibi aradığınız şey sadece makale başlıklarında aranmıyor. Yine scholar.google.com'da olduğu gibi sadece makale başlıklarında arama yapmıyorsunuz. Bizzat makalelerin içerisindeki en kılcal damarlara ulaşıp derinlemesine arama yapabiliyorsunuz. Üstelik saniyeler içerisinde. Böylece tek tek makalelerin içerisinde arama yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Zamanınız boşa gitmiyor, saçma sapan bilgilerle boğuşmak zorunda kalmıyorsunuz. Usta ellerde bunun ne kadar etkili bir araştırma aracı olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Bunu defalarca düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü beklentilerinizin çok ötesinde işleri başarabilirsiniz.

O halde bilimi keşfetmek için akademik arama sayfamızı (akademikarama.com) ziyaret edip kutucuklara bir şeyler yazıp aratın. Web sitemizde ne kadar çok farklı kelimlerle arama yaparsanız o kadar seveceksiniz bağımlısı olacaksınız. Tabiki basit gibi görünen web sitemizin özelliklerini daha fazla keşfedeceksiniz. Siz bilimsel araştırma yaparken dikkatiniz dağılmasın diye bilerek basit bir arayüz tasarımı yaptık. Ama bu basit  arayüz ile sizi çok derin bilgilere ulaştıracağımızdan emin olabilirsiniz. 

Bu etkili aracın daha fazla kişi tarafından tanınması ve kullanılması için bu sayfayı sosyal medyada paylaşmanızı rica ederiz. Çünkü akademik arama konusunda sizler gibi milyonlarca insan problem yaşıyor. Biz herkesin sorununu çözmek isteriz.

Bizim web sitemizde istediğiniz dilde, istediğiniz ülkede arama yapabilirsiniz. Sadece Türkçe makaleler değil, her dilden akademik makalelerin içerisine sızıp istediğiniz bilgiyi anında ekranınıza yansıtabiliriz. Bu nedenle bu projemiz için tüm dünyadan sayısız taraftar toplayacağımızı düşünüyoruz. Özellikle de web sitemizi modern dünya dillerine tercüme edince... Bu konuda destek olabilecekler instagram'dan iletişime geçebilirler. Çünkü yoğun işlerimiz nedeniyle birçok işe çok az zaman bulabiliyoruz. 

Ve tabiki sizlerin desteği ile kendimizi ve web sitemizi daha fazla geliştireceğimizi düşünüyoruz. 

Sağlıklı, mutlu ve başarılı günler dileriz. 

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İnstagram: @akademikarama