Akademik Arama Nedir ?


Akademik bilgi, herhangi bir alanda uzmanlaşmak isteyen akademisyenler, öğrenciler, araştırmacılar veya siviller için gerekli olan derin bilgi donanımıdır.

2000'li yıllardan önce akademik bilgiye erişmek için kütüphaneleri gezmek, binlerce kitabı karıştırmak ve günlerce zaman ayırmak gerekiyordu. Özellikle kırsal bölgeler gibi kütüphanelerden yoksun bölgelerde yaşayanlar ve maddi durumu kötü olan insanlar için bilgiye erişmek çok daha zordu.

2000'li yıllardan sonra bilgisayar, internet, akıllı telefonlar, veri depolama hizmetleri gibi teknolojiler ucuzlayıp yaygınlaşınca bilgiye erişmek nispeten kolaylaştı. Aynı zamanda insanlığın ürettiği bilgilerin bu sistemlere yüklenmesi ve paylaşılması da kolaylaştı. Sonuçta kısa zaman içerisinde "big data" (büyük veri) denilen devasa bir bilgi kaynağı oluştu.

Bu sefer de bu kadar bilginin içerisinde bize lazım olan bilgiyi arayıp bulmak zorlaştı. Aradığınız bir şeyi bulamamanın ne kadar kötü olabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Neyse ki bazı kahramanlar daha fazla vakit kaybetmeden halkın imdadına koştular. İnsanların akademik bilgiye en hızlı şekilde ulaşmalarını sağlamak ve cımbızla kıl çeker gibi sadece istenilen bilgiye ulaşmalarını sağlamak için akademikarama.com web sitesini kurdular.

akademikarama.com web sitesindeki kutucuklara yazdığınız anahtar kelimeler Google tarafından indexlenen milyonlarca akademik makalenin içerisinde aranmaktadır. Evet yanlış duymadınız. Milyonlarca makalenin içerisinde "tam metin araması" yapabileceksiniz! Yazmış olduğunuz kelimeler hangi makalelerin içerisinde mutlaka geçiyor ise, karşınıza sadece o makaleler getirilecek. Böylece "çöp" diye tabir edilen gereksiz bilgiler size gösterilmeyecek.

Bu hizmet sayesinde saniyeler içerisinde istediğiniz bilgiye nokta atışı olarak erişebileceksiniz. Bu sizi akademik araştırma yapmak konusunda teşvik edecek ve harcayacağınız zamanı azaltacak. Böylece kendinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz. Devlerin omuzlarında yükselmeniz için Google alt yapısını ve PHP programlama dilini kullandık. Biz dünya halklarının çıkarlarını düşünüp bunun için projeler üretiyoruz. Web sitemizde her dilde arama yapılabilir. Ayrıca kısa zaman içerisinde web sitemizin arayüzünü çeşitli dillere tercüme edeceğiz. Ve tabiki dinamik ve ilerici düşünce tarzımız ile kendimizi ve web sitemizi sürekli geliştirmeyi umuyoruz. En önemlisi de sizleri seviyoruz! Blog sayfamıza akademik arama yapma konusunda içerikler yüklenecektir. Aynı zamanda web sitemizle ilgili gelişmeleri blog sayfamızdan duyuracağız. Bize destek olmak için web sitemizdeki bağış yap butonuna tıklayıp bağış yapabilirsiniz. Toplanan bağışlar sizlere yol, su, elektrik ve tabiki daha kaliteli bir bilgi arama deneyimi olarak dönecektir. Teşekkürler.